Czym jest taniec freestyle?

Taniec stał się bardzo popularną formą ruchu i ekspresji. Coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia taneczne. Warto znać różne formy taneczne. Oprócz tańca towarzyskiego wyróżniamy freestyle taniec salsę solo, hip hop, twerk i wiele wiele innych. Czym jest freestyle? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Freestyle to forma tańca, która wpisuje się w kulturę tańca hip-hop. Zrodził się z kultury street dance, kiedy to na ulicach tańczyli tancerze, ale nie odtwarzali wcześniej poznanych choreografii. Najważniejsze było oddanie emocji i pokazanie swojego “ja” poprzez ruchy i muzykę. Freestyle to nic innego jak miłość do muzyki i samego tańca. Początki freestylu są związane z potrzebą zaznaczenia swojego istnienia. Ludzie spontanicznie odpowiadają na muzykę poprzez taniec.

Freestyle – czym jest?

Freestyle taniec wywodzi się z hip – hopu. To bardzo ważny element tego tańca. Najprościej zdefiniować go jako improwizację. Nie ma tu specjalnie ułożonej choreografii, jest tylko spontaniczność tancerza, który swoje ruchy dobiera do odpowiedniego rytmu i muzyki. To reakcja tancerza na muzyka, wcześniej nie ustalona.

Freestyle to forma, która ma ważne znaczenie, zwłaszcza w tańcu hip-hop. To forma wyrażenia siebie i pokazania, że jest się poza schematem. Tancerz zapomina o otaczającym go świecie i skupia się na muzyce i swoich ruchach. To jego forma ekspresji siebie. We freestyle nie ma wcześniej ustalonych choreografii. To tancerz decyduje, jakie ruchy w danym momencie wykona. Każdy dźwięk, wydobywający się z głośnika, musi zostać oddany ruchem.

We freestylu nie jest ważne to, czy ruchy podobają się publiczności. Tancerz jest na scenie tu i teraz, razem z muzyką i swoim ciałem. Jego ekspresja i sposób tańczenia jest dla niego szczególnie ważny. Improwizacja jest ważnym elementem tańca, a jednocześnie bardzo trudnym. Taniec freestyle pozwala na kreatywność, daje poczucie kontroli nad własnym ciałem i poczucie niezależności.

Taniec freestyle to z pozoru różne ruchy ciała, ale tak naprawdę pewne kroki są zapisane w pamięci mięśniowej i trudno ich nie odtworzyć. Ruchy obrotowe nogami czy rękami to podstawa tego tańca. Freestyle daje wolność, pozwala wyzwolić siebie i swoje emocje. To taniec, w którym chodzi o ekspresję, to czy kroki są dobrze wykonane spada na dalszy plan. Freestyle może tańczyć każdy, zarówno dzieci, jak i starsza młodzież. Ważne jest, aby przy tym dobrze się bawić i czuć muzykę całym sobą. Należy pamiętać, że w tym przypadku taniec jest spontaniczną odpowiedzią ciała na płynące dźwięki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *